İzmir Doğal Yaşam Parkı’nda ceylan sayısı artıyor

İzmir Büyükşehir Belediyesince 2012’de Sasalı’da 4 bin 125 metrekare alan üzerinde kurulan doğal ömür parkı, dünyanın farklı coğrafyalarından getirilen yüzlerce çeşit hayvana yuva oldu.

Aslandan kaplana, zürafadan lemura 130 çeşitten 3 binin üzerindeki hayvanın barındığı İzmir Doğal Hayat Parkı’nda vazifeliler, hayvanların çevresel faktörlerden olumsuz etkilenmemeleri için farklı bakım metotları uyguluyor.

Bu yılın birinci yarısında 500 bin konuk ağırlayan parkta ziyaretçiler, doğal ömür alanındaki hayvanları izleyebiliyor, tehlikeli olmayan hayvanları ise besleyebiliyor.

Nesli tehlike altında olduğu için Şanlıurfa’da muhafaza altında tutulan ceylanlar da İzmir Körfezi’nin kıyısındaki doğal ömür parkında kendine hayat alanı buldu.

Park kurulduğunda sayıları 10 civarında olan ceylanlar gün geçtikçe çoğaldı. Ceylanlardan bir kısmı Tabiat Müdafaa ve Ulusal Parklar Müdürlüğü öncülüğünde doğal ömür alanlarına bırakılırken bir kısmı de talep eden hayvanat bahçelerine gönderiliyor.

Mayıs ayında yeni yavruları dünyaya gelen ve sayıları 60’ı aşan ceylanlar, doğal özelliklerini kaybetmemeleri için mümkün olduğunca insanlardan uzak tutulmaya çalışılıyor.

Ekiplerce daima yem desteği yapılan hayvanlar yeni yavrularla doğal hayat parkını şenlendirdi.

Afşin, şunları kaydetti:

“Yavrularımız çok yeterli gelişiyorlar, burada hayat kaliteleri çok düzgün, bundan ötürü şu an 31 yavrumuz var. Bunlar da büyüdüğünde üretim fazlamız olursa öteki hayvanat bahçelerine hibe edeceğiz. Yavrular da büyüdü çabucak hemen ebeveynleri kadar olmaya başladılar. Kimi annelerimiz ikiz doğuruyor. Hasebiyle şu an popülasyon olarak azamî seviyeye ulaştık. Ceylanların bu devir önlerinde daima yoncaları oluyor. Yavrular tıpkı vakitte annelerini de emiyorlar. Yanlarına mümkün olduğunca yaklaşmamaya çalışıyoruz. Doğal ortamlarına bırakmaya çalışıyoruz. Zira çok ürkek bir hayvan, yanına girdiğiniz vakit kesinlikle bir kaçış kelam konusu olabiliyor. Bakıcısı yanına girip, beslenmesini yapıp çıkıyor. Doğal hayat ortamını korumak gerekiyor.”

Şahin Afşin, ceylanlarla veteriner ve uzman takımın ilgilendiğini belirterek, mevsimine nazaran farklı menüler hazırlandığını da kaydetti.

Published
Categorized as Haber

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *