Ankara Barosu seçime gidiyor: Üç isim adaylığını açıkladı 

ANKARA – Türkiye’de ‘çoklu baro’ sisteminin yasalaşması sonrasında Ankara ve İstanbul’da kurulan 2 No’lu barolar ile birlikte sayıları 83’e yükselen vilayet baroları, yeni idare takımlarını ve baro liderlerini belirlemek üzere ekim ayında olağan genel konseylerini yapmaya hazırlanıyor.

Avukatlık Kanunu’na nazaran 2 yılda bir ekim ayında yapılan baro seçimleri kapsamında ilana çıkan Ankara Barosu, 8-9 Ekim tarihlerinde Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi’nde yapılacak olağan genel heyet ile sandık başına gidecek.

Geçmiş periyottaki liderleri çıkaran Demokratik Sol Avukatlar Kümesi (DSA) haziran ayında yaptığı önseçim ile Mustafa Köroğlu’nu aday olarak gösterirken, son seçimlerde oylarını artıran Avukat Hakları Kümesi da ekim ayında yapılacak seçime Hakan Gönenç ile girecek. Ankara Barosu Olağan Genel Heyeti öncesinde adaylığını açıklayan bir başka isim ise Özgürlükçü Çağdaş Avukatlar Grubu’ndan Sevinç Kocaoğulları oldu. Şu ana kadar üç ismin adaylık açıklaması yaptığı baroda, seçimlere yakın birkaç adayın daha çıkabileceği konuşulurken, seçimin de bu üç küme ortasında geçeceği tabir ediliyor.

Mustafa Köroğlu

‘EN BÜYÜK SORUN KURUMSAL YAPI VE YÖNETİMSEL ZAFİYETLER’

Demokratik Sol Avukatlar Kümesi (DSA) adayı Mustafa Köroğlu, 20 yıllık meslek hayatında çeşitli kademelerde her vakit baroya hizmet ettiğini, bundan sonraki süreçte de ‘baro başkanı’ olarak hizmet etmeye devam etmek için aday olduğunu belirtti: “Ben baro kültürünün içinden geliyorum. Kendimi de yıllar içerisinde geliştirdim. Ankara Barosu’nun mevcut halinden kimse razı değildi. Bu yüzden değişsin istediler. Bunun sonucunda da kümemizin yaptığı ön seçimde birinci olarak çıktık.”

Ankara Barosu’nun en büyük meselesinin kurumsal yapısı ve yönetimsel zafiyetler olduğuna vurgu yapan Köroğlu, “Ankara Barosu’nun önemli bir biçimde değişmesi gerekiyor. Büsbütün ‘koltuk’ üzerine kurgulanmış bir idareden fazla liyakat temel alınmalıdır” tabirlerini kullandı ve şöyle devam etti: “Öncelikle Ankara Barosu’na karşı aidiyetini kaybetmiş avukatların umutlarını ayağa kaldıracağız. Ankara’daki parçalanmış adliye sıkıntısında baskı ögesi oluşturarak süreci çok yakından takip edeceğiz. En kıymetli sıkıntılardan birisi de mesleksel işsizlik. Her gün tanımadığım onlarca gençten bu hususa ait ileti alıyorum. Resmi staj yeri dahi bulunamıyor. Bu bahisle ilgili artık hukuk fakültelerinin açılmaması, mevcut kontenjanların da 50 bin sıralamayla alınması için yaptığımız çalışmaları resmi kurumlar ile paylaşacağız. Hayalimiz 20 yıl sonrasının barosunu yaratmak ve bu noktada çaba etmek olacak.”

‘İNSAN HAKLARI VE DEMOKRASİ ÇABASI BİZİM GÖREVİMİZ’

Türkiye’deki yargı sistemi içerisinde savunmaya bilhassa temel hak ve özgürlükler noktasında vazifeler tanımlandığına dikkat çeken Mustafa Köroğlu’na nazaran en kıymetli sorumluk insan hakları ve demokrasi uğraşı. Ankara Barosu’nun bu noktada da öncü olması gerektiğine inandığını tabir eden Köroğlu, “Hukuka tersliklerin da karşısında durması gereken bir baro olmamız lazım. Örneğin 2023 yılında yapılacak seçimlerde seçim hukukunu ve güvenliği sağlama noktasında üzerimize düşeni yaparak kelam sahibi olmaya devam edeceğiz. Başşehir Barosu olarak söylediğimiz kelamın bir yükü olmalı ve öncü misyonu görmelidir” biçiminde konuştu.

Hakan Gönenç

‘SADECE AÇIKLAMA YAPAN DEĞİL, EYLEMSEL BİR BARO OLACAĞIZ’

Kendini ‘Baro siyasetinin şikâyet edilen yüzüyle hiç tanışmamış, pak bir yüz’ olarak niteleyen Avukat Hakları Grubu’nun adayı Hakan Gönenç ise kazanmaları durumunda mesleksel problemlerin tahlili için somut adımlar atacaklarını kaydetti. Ankara Barosu’nu yönetirken “İşi oluruna bırakmayacağız, denetim bizde olacak” diyen Gönenç, “Göreve geldiğimiz an yapacağımız birinci iş Ankara’nın tek adliyeye kavuşması için resmi makamlara karşı baskı ögesi oluşturmak olacak. Bizim idaremizde olan Ankara Barosu, mesleksel meselelerin tahlili ve taleplerin gerçekleşmesi noktasında kararlı bir duruş sergileyecek. Aksi halde avukatları sokaklarda göreceksiniz. Yalnızca açıklama yapan değil, eylemsel bir baro olacağız” tabirlerini kullandı.

‘İNSAN HAKLARI, TOPLUMSAL DAVALAR, KONUSUNDA SOMUT ADIMLAR ATACAĞIZ’

Avukat Gönenç, Ankara Barosu idaresine geldikleri andan itibaren birçok mesleksel projeyi de hayata geçireceklerini vurgulayarak, şunları söyledi: “Seçilmemiz durumunda Ankara Barosu’nun son 10 yıllık mali durumu ile ilgili bağımsız bir kontrol firması ile anlaşarak tahlil yaptırmak istiyoruz. Bu basamakta niyetimiz devr-i sabık yaratmak değil, barodaki mali krizin nedenlerini anlamak olacak. Sonrasında baro liderinin makam aracını satışa çıkaracağız. Buradan elde edilen gelirle CMK’da misyon yapan meslektaşlarımız için daha uygun araç alımı yaparak onlara tahsis edeceğiz. Aidat artırma üzere bir talebimiz de olmayacak. Taşıma su ile değirmen dönmez, biz yeni kaynaklar yaratacağız. Avrupa Birliği fonlarına başvurarak, meslektaşlarımızın eğitimlerinde kullanılmak üzere hibeler alacağız. İnsan hakları, toplumsal davalar, konusunda somut adımlar atacağız. Biz idare listemizi oluştururken denetleme konseyi üyesi kısmını boş bıraktık. Biz küme olarak denetlenmek istiyoruz. Bu yüzden de Genel Kurul’da bağımsız olarak belirlenecek.”

Sevinç Kocaoğulları

‘EŞİTLİKÇİ, DEMOKRATİK BİR BARO İNŞA EDECEĞİZ’

Şu ana kadar adaylığını açıklayan tek bayan olan Özgürlükçü Çağdaş Avukatlar Grubu’ndan Sevinç Kocaoğulları ise ‘başkan adayı’nın bayan olmasını önemsediklerini söyledi. Türkiye’deki bayan çabasına dikkat çekerek, “Barolarda da kelam ve karar hakkımızı kullanmak üzere harekete geçiyoruz” diyen Kocaoğulları şu noktalara dikkat çekti: “Eril bir anlayışla yönetilen Ankara Barosu’nu, tüm başka baroları ve TBB’yi eşitlikçi biçimde tekrar kurma sözümüzün gereğini yerine getiriyoruz. Ankara Barosu ve başka barolarımızın genel konseyleri adalet, yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı, savunmaya yönelik akınlar, mesleğin ve meslek örgütümüzün bağımsızlığı, insan hakları uğraşı, avukat emeği üzere başlıkların, sorun alanlarının çokça tartışıldığı bir süreçte yapılacak. Esaslı bir altüst oluş sürecindeyiz. Baro heyetleri, şura divanları, baro meclisi, hiçbirinde demokratik bir işleyiş yok. Yönetimsel süreçlerde bütün meslektaşlarımızın katkısını alacağımız düzenekleri işleterek, eşitlikçi, demokratik bir baro inşa edeceğiz.”

‘İŞKENCE VARSA, BUNU YÖNETİM EDEMEZSİNİZ’

Ankara Barosu’nun azap, insan hakları, laiklik, LGBTİ+ hakları üzere hususlardaki duruşuna vurgu yapan Kocaoğulları, kelamlarına şöyle devam etti: “Avukatlara yönelik şiddet, avukatların ekonomik meseleleri üzere hususlarda yapmadıkları da bir o kadar eleştirilmesi gereken başlıklar. Bu meselelerin hepsinde “idare etme” eforu ön plana çıktı. Ancak Ankara Emniyeti’nde azap varsa bu sorunu yönetim edemezsiniz, maruz bırakılanın kimliğine bakamazsınız. Laiklik savunusunu kısık sesle yapamazsınız. Laiklik gayreti bir gün Diyanet olarak, bir diğer gün Gülşen’in tutuklanması olarak karşınıza çıkar. Bu sıkıntıları yönetim edemezsiniz, gücünüzle tahlil için seferber olmanız gerekir. Özgürlükçü Çağdaş Avukatlar olarak, demokrasi uğraşını, haklar uğraşını, eşitlik uğraşını, emek gayretini büyüteceğiz.”

Published
Categorized as Haber

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *