Blinken’dan Rusya’ya sert sözler

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken düzenlediği basın toplantısında, savaşın başlamasından bu yana birinci sefer Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’a görüşme daveti yaptığını belirterek muhtemel görüşme için gündem hususları hakkında bilgi verdi.

Görüşmenin Ukrayna ile ilgili bir müzakere içermediğini belirten Blinken, görüşmenin daha çok Tahıl Muahedesi ve tutuklu ABD’liler hakkında olacağının altını çizdi.

Blinken, Lavrov ile görüşmesine dair açıklamalarda bulundu.

Blinken, “Ukrayna, Rusya, Türkiye ve Birleşmiş Milletler’in geçen hafta vardıkları tahıl ihracatına ait süreksiz muahede konusunu da gündeme getireceğim. Bu muahedenin süratle Ukrayna tahılının Karadeniz üzerinden tekrar sevk edilmesine yol açacağını ve Rusya’nın bu gemilerin geçmesine müsaade verme kelamını yerine getireceğini umuyoruz” dedi.

Blinken tahılın aylardır dünyanın odak noktası olduğunu belirterek, “Bu muahede ileriye dönük olumlu bir adımı temsil ediyor” dedi.

MÜZAKERE DAVETİ DEĞİL

Dışişleri Bakanı Blinken, “Dışişleri Bakanı Lavrov’a yaptığım davet Ukrayna ile ilgili bir müzakere daveti değil. Ukrayna ile ilgili rastgele bir müzakereyi, (Ukrayna) hükümetinin ve halkının belirlemesi gerekir. Başından beri söylediğimiz üzere, Ukrayna olmadan Ukrayna hakkında hiçbir şey yok” dedi.

GRİNER VE WHELAN KRİZİ

Blinken, Rusya’da gözaltında bulunan WNBA basketbol oyuncusu Brittney Griner ve 2018 yılında casusluk sebebiyle tutuklanan ve karar giyen Paul Whelan için Lavrov ile görüşeceğini söz etti.

Blinken, “Önümüzdeki günlerde Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ile savaşın başlamasından bu yana birinci sefer görüşmeyi bekliyorum. Bizim için öncelikli olan bir mevzuyu gündeme getirmeyi planlıyorum: haksız yere gözaltına alınan ve konuta dönmelerine müsaade verilmesi gereken Amerikalı Paul Whelan ve Brittney Griner’ın özgür bırakılması. Hür bırakılmalarını kolaylaştırmak için haftalar evvel masaya değerli bir teklif koyduk” dedi.

8 MİLYAR DOLAR GÜVENLİK YARDIMI

Ukrayna’daki 6 aylık savaşın kısa bir değerlendirmesini yapan Blinken, idareye geldiklerinden itibaren Ukrayna’ya 8 milyar dolardan fazla güvenlik yardımı yaptıklarını söz etti.

İsveç ve Finlandiya’nın iştirak protokollerini NATO üyelerinin üçte birinin onayladığını belirten Blinken, ABD Senatosundan protokollerin onaylanması için süratli hareket etmesini beklediklerini belirtti.

BİNDEN FAZLA YABANCI ŞİRKET RUSYAYI TERK ETTİ

Rusya’ya uygulanan yaptırımlara değinen Bakan Blinken, “Rusya’nın GSYİH’sının üçte birinden fazlasına eşit varlıkları ve geliri temsil eden binden fazla yabancı şirket, Rusya’daki faaliyetlerini durdurdu. Güç ve teknoloji üzere kritik alanlarda yüksek eğitimli profesyoneller de dahil olmak üzere Rusya’nın en düzgün ve en parlak şahısların birçok da (ülkeden) ayrıldı” dedi.

Published
Categorized as Haber

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *