Biden: FED enflasyonu indirmeye çalışırken, ekonominin yavaşlaması sürpriz değil

ABD Lideri Joe Biden, ülke iktisadının yılın ikinci çeyreğinde yüzde 0,9 daraldığına dair datalara ait olarak, “ABD Merkez Bankası (FED) enflasyonu düşürmeye çalışırken, iktisadın yavaşlaması sürpriz değil” değerlendirmesinde bulundu.

Biden, yaptığı yazılı açıklamada, Ticaret Bakanlığının bugün açıkladığı datalarda ülke iktisadının, bu yılın birinci çeyreğinin akabinde ikinci çeyrekte de beklentilerin bilakis yüzde 0,9 daralarak teknik olarak resesyona girmesini kıymetlendirdi.

Ülkedeki istihdam oranlarının tarihi bir dorukta olduğunu kaydeden Biden, “FED enflasyonu düşürmeye çalışırken, iktisadın yavaşlaması sürpriz değil” yorumunu yaptı.

Biden, Covid-19 salgınından ötürü iktisatta birçok zorlukla karşı karşıya olduklarına işaret ederek, “Biz hakikat yoldayız, bu geçiş sürecinden daha güçlü ve inançlı çıkacağız” iletisini verdi.

Ülkede yalnızca ikinci çeyrekte 1 milyon istihdam sağlandığını ve tüketici harcamalarının artmaya devam ettiğini bildiren Biden, “Ekonomik planım, elde ettiğimiz ekonomik yararları kaybetmeden, enflasyonu düşürmeye odaklı” tabirini kullandı.

ABD teknik olarak resesyona girdi

ABD Ticaret Bakanlığı, nisan-haziran periyoduna ilişkin Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) öncü bilgilerini açıkladı.

Buna nazaran GSYH, yılın ikinci çeyreğinde yıllıklandırılmış olarak yüzde 0,9 azaldı.

Bu yılın ikinci çeyreğinde beklentilerin tersine küçülme gösteren ABD iktisadının, yüzde 0,5 büyümesi öngörülüyordu.

Ülke iktisadı yılın birinci çeyreğinde de yüzde 1,6 küçülmüştü. Böylelikle ABD iktisadı, iki çeyrek üst üste daralma göstererek teknik olarak resesyona girdi. (AA) 

Published
Categorized as Haber

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *