Bakan Çavuşoğlu Benin’de! “FETÖ terör örgütünün ne kadar tehlikeli bir örgüt olduğunu anlattım”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Afrika tipinin son durağı olan Benin’de temaslarını sürdürüyor. Çavuşoğlu, Benin Dışişleri Bakanı Aurelien Agbenonci ile ortak basın toplantısında Benin ile Türkiye bağlantılarına değindi.

Başbaşa ve heyetlerarası görüşmelerde başkanlar seviyesinde de karşılıklı ziyaretlerin gerçekleşmesi için birlikte çalışılması konusunda mutabık kalındığını lisana getiren Bakan Çavuşoğlu, “Savunma sanayii ve güvenlik konusunda iş birliğimizi nasıl güçlendirebileceğimizi değerlendirdik. Elbette ekonomik bağlantılarımızı tüm taraflarıyla ele alıp daha da geliştirmek için atabileceğimiz adımları konuştuk” dedi.Terör örgütleri konusunun da gündeme geldiğini kaydeden Bakan Çavuşoğlu, “Sevgili dostum Aurelien’e FETÖ terör örgütünün ne kadar tehlikeli bir örgüt olduğunu, yalnızca Türkiye için değil Benin ve bulundukları tüm ülke için tehdit olduğunu ve kimlerin bu terör örgütünü kullandığını da anlattım. Münasebetiyle bu husustaki beklentilerimizi de vurguladık” sözlerini kullandı.

“AFRİKA KITASINI ÇOK SEVİYORUZ”

Türkiye’nin Afrika ülkeleri ve Afrika halklarını çok sevdiğini kelamlarına ekleyen Bakan Çavuşoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“ Türkiye olarak Afrika kıtasını, ülkelerini ve halklarını çok seviyoruz. Bunu yalnızca sözlerle ifade etmiyoruz, tüm hareketlerimizde de bunu gösteriyoruz. Afrikalı dostlarımız ve Beninli kardeşlerimiz de bunu görüyor ve hissediyor. 2014 yılında Cotonu’da büyükelçiliğimizi açmıştık. Karşılıklı ziyaretlerimiz gerçekleşti. Önümüzdeki süreçte iş birliğimizi ve ikili münasebetlerimizi daha da geliştirmek için bu ziyareti gerçekleştirdik lakin bu son ziyaret olmayacak, karşılıklı ziyaret edeceğiz. İlgili başka bakanlarımız bir ortaya gelecek, sistemlerimiz işleyecek, bağlantılarımız daha da gelişecek.”

“ERDOĞAN VE ONUN BAKANI ÇAVUŞOĞLU HER VAKİT AÇIK KELAMLI OLUR”

“Tüm dünya bilir ki Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve onun Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu o denli fazla diplomatik konuşmaz, her vakit açık kelamlı olur, direkt konuşur” diyen Bakan Çavuşoğlu, “Sadece siyaseten değil iş dünyası olarak da Benin’e gösterilen ilginin arttığını da görmekten memnunluk duyduk” tabirlerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Afrika ülkelerine ziyaretler yaptığını hatırlatan Çavuşoğlu, “Şu ana kadar 35 civarında Afrika ülkesini ziyaret etmiştir, inşallah Benin’i de ziyaret edecektir” dedi.

Published
Categorized as Haber

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *